Elkerülte a rivaldafény: Commissioned

Nehéz jó bibliai tematikájú játékot készíteni. El kell kerülni azt, hogy elbagatellizáljon bizonyos dolgokat, vagy hogy elvesszen a kereszténység szellemisége a játékból és mégis élvezetes legyen, mint társasjáték.
Több olyat lehetne felsorolni, ami valamelyik kritériumnak megfelel, de mindnek nem. Általában van a keresztény szellemiség veszik el, vagy az, hogy élvezhető társasjáték kerekedjen belőle.

Üdítő kivétel a Commissioned, amit sajnos az Elkerülte a rivaldafény sorozatba kell illesztenem.
De hátha valaki ráakad egy eladó példányra valahol, mint nekem sikerült pár éve, és akkor örömmel lecsap rá!

Commissioned

Olvass tovább →

MIért vettem meg? - Earth

Előbb írtam a Nidavellir beszerzésének történetét, és már itt is a következő!
Természet tematikájú társasjátékok tömege tarolt tavaly. Ok, nem csak tavaly, de így jött ki "szépen" a mondat... Reneszánszukat élik az elmúlt években. Wingspan, Cascadia, Parks, Meadow, Ark Nova, Earth. Megannyi sikeres, díjnyertes játék!
Leginkább az Ark Nova az amire szemet vetettem, de végül az Earth lett belőle. El is mondom, hogy miért.

Earth - Társasjáték

Olvass tovább →

Miért vettem meg? - Nidavellir

Néha érdekes, hogy miért vesz meg az ember egy-egy dolgot. Főleg, ha abból a fajtából már több is van.
Mi a motiváció mögötte, miért áldoz rá pénzt, esetleg időt, energiát a választásra, utánajárásra.
Arra gondoltam, hogy mikor megveszek egy játékot (vagy akár visszamenőleg is, ha érdekes), megírom mi vett rá, miért döntöttem mellette.
Hátha ez is inspirációt ad másoknak (pl, hogy hogyan adjanak el nekem valamit ;-))

A sorozat (mert annak szánom) kezdéseként, íme az idei első szerzeményem a Nidavellir rövid "beszerzési története".

Nidavellir

Olvass tovább →

2023 számokban

Eltelt egy év, ilyenkor jönnek a szokásos statisztikák, most én is visszatekintek egy kicsit, mik voltak a számok 2023-ban.
194, 79, 42, 23, 6! Nem, ez itt nem hat faktoriális. De hogy mi, az mindjárt kiderül!

Olvass tovább →

Minden idők legjobbjai - #20-11 (2022)

Jönnek a nehéztűzérek :-)
Itt már egyre összetettebb játékok következnek. Lesz "visszatérő vendég", kooperatív többség, 15 percestől a 3 órásig és még több Vlaada.

Csapjunk is a 20-11-es listába!

Olvass tovább →

Minden idők legjobbjai - #30-21 (2022)

A Century sorozat első két eleme keretezi ezt a tízest, de a parti játékok dominálnak!
Kedvenc tervezőm Vlaada Chvátil két játékkal is képviselteti magát (és nyilván lesz még!) és tele van C betűvel kezdődő játékokkal.
De elég is legyen ennyi "érdekesség", jöjjön a középső tízes: 30-21. helyezettek!

Olvass tovább →

Minden idők legjobbjai - #50-#41 (2022)

Tom Vaselnek a Top Games of All Time intrójában van egy olyan rész, hogy "sokan mondják, hogy egy kissé megszállott, nekem még top 10-em sincs".
Nos, ez sokáig nálam is így volt, hogy top 100-at nem tudok összerakni, de aztán elérkezett a pillanat... ...csak még nem most.
Bár 150+ különböző játékkal játszottam már, de abból azért nem lehet még egy százas listát összerakni.
Egyrészt mert a Top 100-ba tényleg top játékok legyenek, és hát enyhén szólva se mind olyan nagyszerű, hogy egyáltalán említésre méltó is legyen. Másrészt meg többet el is felejetettem már milyen is volt. Úgy meg aztán nehéz.
Viszont majd készítek egy listát azokról, amikkel játszottam, csak nem emlékszem rá rendesen milyen is volt, vagy még nem játszottam de megvan és esélyes, hogy felkerüljön az általam minden idők legjobbjainak tartott játékok közé.

Így most "csak" egy 50-es listát készítettem (bár megvan a 100-as is), részben azért mert régóta tervezem már, részben meg érdekel, vajon hogyan változik az évek alatt. Ahhoz meg egyszer el kell kezdeni.
No, akkor kezdjük is a végéről, jöjjenek az 50-41 helyezettek!

Olvass tovább →

Őrségváltás a BGG-n

A BoardGameGeek.com (alias BGG) oldalra sokszor mondják, hogy a társasjátékok IMDB-je.
Ez több tekintetben igaz is, egyben viszont biztosan nem jó a hasonlat.
Amióta az eszemet tudom (vagy lehet kicsit már korábbra datálható) az IMDB rangsor szerinte az első helyezett film A remény rabjai, a második helyen meg A keresztapa található.
Ellenben a BGG-n, ugyanezen időtől fogva (igazából kicsit később, de nem annyira, hogy nagyon), már többször volt őrségváltás az első pozícióban.

Pár hete (egészen pontosan febr. 18 óta) történt legutóbb! Nevezetesen a Brass: Birmingham-nek sikerült megelőznie a már 2017 óta vezető Gloomheaven-t (Homályrév). (Ez akkora csinnadratta, hogy pl még a telex is megírta)

BRass: Birmingham

Ez több szempontból is érdekes.

Egyrészt nem azért került fel az első helyre, mert kijött volna egy delux edition, vagy egy szuper kiegészítő. Általában ezek az esetek - főleg ha jól sikerült - rendesen meg tudják tolni egy adott játék népszerűségi szekérindexét.
Másrészt nem egy új játékról van szó, 2018-ban jelent meg, a Gloomheaven meg 2017-ben. Tehát azt sem lehet mondani, hogy egy újdonság taszította le volna a trónról a királyt. Nem egy ősi darabról van szó természetesen.

Meg lehet nézni (akár itt, vagy itt), hogy mikor mi volt a No 1 játék, de összeszedtem a kedvetekért (zárójelben a megjelenés éve)

  • Paths of Glory (1999) - 2001-2002
  • Tigris & Euphrates (1997) - 2002-2003
  • Puerto Rico (2002) - 2003-2008
  • Agricola (2007) - 2008-2010
  • Twilight Struggle (2005) - 2010-2015
  • Pandmic Legacy: Season 1 (2015) - 2016-2017
  • Gloomhaven (2017) - 2017-2023
  • Brass: Birmingham (2018) - 2023-

Volt pár érdekesség, pl a Puerto Rico 2010-ben is majd egy évig uralkodott, illetve volt egy kis "cicaharc" mire a Brass megerősítette a helyét az első helyen.
A lényeg, hogy ritka, mint a fehér szénben fürdött holló, hogy úgy veszi át egy játék a trónt, hogy már régóta a piacon van! Igazából a Puerto Riconak sikerült csak ez a bravúr, a Tigris & Euphrates valójában az indulásnál is már második volt, szépen lehagyta a Paths of Glory-t.

Szerintem mindenképp említésre méltó - a tényen magán túl persze, hogy 5 év után új játék áll a dobogó tetején - mert jó üzenet, abban a tekintetben, hogy nem csak az újdonságokkal lehet fenntartani az érdeklődést. Ha valami jó az előbb-utóbb utat tör magának (vagy sem, de most látunk rá egy jó példát).

Már csak egy dolog van hátra: Kipróbálni, mert még mindig csak a whislisten van rajta... :-)

Olvass tovább →