Találatok a következő szerzőre: zogmund

Spiel des Jahres 2021 győztese a Micro Macro

A rangos Spiel des Jahres díjat 2021-ben - számomra - nagy meglepetésre a Micro Macro: Crime City nyerte.
Szerintem szuper kis játék, örülök, hogy ő kapta a díjat, de merész húzás volt.

Spiel des Jahres 2021 - Micro Macro: Crime City

Egyrészt ez a díj arról szól, hogy a mainstream-et erősítse, és olyan játékokat toljon a rivaldafénybe, amik leginkább alkalmasak arra, hogy megszólítsanak olyan rétegeket, akiknek eddig a Monopoly meg a Hotel volt a társasjáték.
Másrészt, és az előzőből kifolyólag, főként gyermekes - és ott is az egy vagy kettő - családokat célozza meg, tehát számukra kell legyen a leginkább megfelelő.

Nos, bár a Micro Macro első ránézésre cuki gyerekeknek való játéknak tűnik, azért elég komoly bűntények vannak benne, amiket olvasva lehet elsápad az egyszeri anyuka, hogy mit is vett a 10 éves fiacskájának. Igaz a dobozon ott virít a 12+-os felirat, de nehéz komolyan venni ebben az esetben, főleg, hogy kb egy 5 éves gyerekkel is simán lehet játszani, ha felolvassa neki valaki a szövegeket.
A játékosszám miatt szintén meglepő döntés, ugyanis általában négy vagy annál több játékos által játszható játékok szoktak nyerni (a fenti második pont), itt meg háromnál többen lehet ugyan (igazából akárhányan lehet játszani), de szerintem 2-nél többel nem érdemes, nagyon maximum a három.

Vajon ez egy új irány kezdete? Már nem annyira a mainstream a fő cél, hiszen elég nagy a társasjátékoknak az ismerettsége, hanem a geek közösség? Vagy csak egy érdekes próbálkozás? Pár év és kiderül.
Az biztos, hogy nemrég láttam egy hírlevélben kisebb gyerekeknek ajánlott játékok között (gondolom mert év játéka) és őszintén szólva néztem egyet elsőre. Nem biztos, hogy ott a helye.

Olvass tovább →

Legjobb

Nem kell feltétlenül valamiben a legjobbnak lennünk a világon. Legjobb csak egyvalaki lehet, és sokan vagyunk. Ráadásul lehet, hogy végül a legjobb sem azt fogja csinálni, amiben ő a legjobb a világon, mert előfordulhat, hogy komparatív előnye másban van. Ami a fontos: találjuk meg azt a területet, amelyben komparatív előnyünk van másokhoz képest. Ezt nem mindig könnyű megtalálni egy olyan társadalomban, ahol kettőnél sokkal többféle dologgal lehet foglalkozni. Mégis érdemes ilyen területet keresni magunknak, mert ezzel járulunk hozzá a legjobban nemcsak a saját jólétünkhöz, de a társadaloméhoz is.

Mérő László: A pénz evolúciója - A komparatív előnyök elve

Olvass tovább →

MicroMacro: Crime City - Megtalálod?

A társasjáték reneszánszát éli. Másodvirágzik. De ez a virágzás most olyan, mint a Keukenhof. napi 2-3 új társasjáték jön ki minimum, itt aztán nehéz újat mondani. Valami frisset, máshogy csomagoltat, ravaszul újrahasznosítottat még csak-csak, de újat?
És mégis! Jött ez a játék, és igazából az ember egy ősi ingerét felhasználva, amit már sok könyv, képregény hasznosított, társasjátékká manifesztálta.
Nevezetesen, hogy nagy zsúfolt képen meg kell keresni valamit.

Jó-jó, újnak új. De vajon jó is? Mindjárt mondom!

MicroMacro: Crime City

Olvass tovább →

The Crew: Mission Deep Sea - Nem kiegészítőnek akartátok?

Van egy, a maga nemében tökéletesen eltalált játék, a The Crew: The Quest for Planet Nine. 2019 év végén jelent meg, nagy csinnadratta vette körül, hiszen kooperatív, trick-taking (a.k.a. Ütés-váltós (sicc!)) és ha még ez nem lenne elég, a The Mind-hoz hasonlóan nincs benne kommunikáció! Vagyis de, itt azért ez jobban ki van találva.
Pár kártya, pár token és mehet is a játék! Erre most kicsit több mint egy évre rá kijön a The Crew: Mission Deep Sea ami az előző folytatása. Szintén csak pár kártya és pár token.

The Crew: Mission Deep Sea

Olvass tovább →

Valaki győzni fog

Őrizkedjetek a hosszas habozástól! ... Amit mi nem győzünk le, az győz le bennünket, és megsemmisülésünket idézi elő."

Olvass tovább →

Társasjátékos élmények - Amikor szerelmes lettem

Sok meghatározó élményem kötődik a társasjátékokhoz, több olyan is van, amiből kiderül miért tartom jónak a kikapcsolódásnak ezt a formáját, de bőven akad olyan is, ami csak jó emlék. Persze ha valami jó élményt nyújt, akkor az már lehet egy jónak tartott kikapcsolódás is :-)

Ezekből válogatok pár olyat, amit érdekesebbnek tartok, és azokat gyűjtöm ebbe a sorozatba.
Ez amolyan crossower is a Mikkel kezdőtött? sorozattal.
Úgy érzem elsőként azzal a "pillanattal" kell kezdjem, mikor is beleszerettem a feleségembe. Őőő, hogy is jön ez ide? Az első közös, igazán meghatározó utazásos élményünkhöz kötődik a társasjátékokhoz fűződő "románcom" is.

Carcassonne

Olvass tovább →

2019 Golden Geek Award - Tarolt a Wingspan

Nemrég kiosztották a 2019-es Golden Geek Award-ot, ahol a győztesek a BGG közösség szavazatai alapján kerülnek ki.
Számomra nagy meglepetés volt, hogy szinte mindenhol a Wingspan (Fesztáv) tarolt, pedig voltak kihívói rendesen. Főleg a legjobb kiegészítő díjnál érdekes, a Wingspan: European kiegészítő győzelme.

Nem mondom, hogy nem érdemelt meg ezt-azt, de szerintem ez egy kicsit mellé ment.
A The Crew győzelmének viszont örülök, nagy hírverést kapott mostanában, és szerintem sem véletlenül (majd lesz róla írás itt is)! Érdekes, hogy a Spiel des Jahres-ben is jelölték a Kennerspiel (gémer játék) kategóriában (a The Dice Tower-en csak azért nem tudták, mert 2019-ben nem érkezett meg hozzá az angol kiadás)

Golden Geek Award

Nézzük mire szavazott a nép:

Olvass tovább →

A Pendragon legenda - Egy kis nosztalgia

A Szerb Antal gimnáziumba jártam, és valamikor 11. környékén el kellett olvasni kötelezően egy Szerb Antal művet. Addig nem sokat tudtam a könyveiről, két opciónk volta: Utas és holdvilág és A Pendragon legenda.
Már nem emlékszem pontosan miért maradtam az utóbbinál (lehet mert kb. mindenki az Utas és holdvilágot választotta és akkor már csak azért is), arra viszont igen, hogy miután elolvastam két érzés maradt meg bennem:
1.) A magyar íróknak van egy különleges humora, ami Rejtő Jenőben csúcsosodik ki, de szerintem ugyan ez megtalálható Jókai, Mikszáth, Karinthy írásaiban és ez a tételem most megerősítést nyert, hogy Szerb Antalnál is.
2.) Egész végig az volt bennem, hogy ez a legenda, nem olyan legenda lesz, de végül csak olyan lett, és valami nagyon zavaros látomásszerű, mitikus vége kerekedett a könyvnek, amiről mindig Berlioz, Fantasztikus szimfóniája jut eszembe.

Úgy jött ki, hogy most újraolvastam, a történetből nem sokra emlékeztem, csak a fenti két dolog ami még megvolt, kíváncsi voltam sok év után (hja, nem ma volt már az a 11. osztály...) mennyire lesz más a véleményem.

Szerb Antal - A Pendragon legenda

Olvass tovább →

Toplista - Játékok kettesben - 5-1

Milyen jó játékok maradtak ki a múltkori, "legjobb ketten játszható játékok" listából?
Most kiderül! Vagy azért maradt ki, mert ide bekerült, vagy mert nem (egy logikai zseni vagyok!). Ha bekerült azért mert szerintem jobb, mint a múltkori ötös, ha nem, akkor vagy mert szerintem nem jobb, vagy mert még nem játszottam vele. Nyilván ez utóbbiból van több, és a lista végén abból is szemezgetek.

Kommentbe jöhet, hogy mi maradt, ki vagy mivel nem értesz egyet és miért vagy csak úgy stb. Nem sértődök meg, max törlöm a kommentet :-P

Olvass tovább →

Small Wolrd of Warcraft - Adta magát

A Small Wolrd egy nagyon színes fantasy világgal rendelkezik és adja magát a gondolat, hogy csináljunk egy corssovert a Warcraft-al, vagyis helyezzük át a "történetet" Azeoth-ba.
Ok, nekem is csak azután volt ennyire evidens ez a felállás, hogy megláttam a hírt, miszerint folyamatban van :-)
De amúgy tényleg kézenfekvő.

Elvileg a Days of Wanders és a designer Philippe Keyaerts együtt dolgozik a Blizzard-al a játékon, legalábbis a grafikán, ami mindenképpen bizakodásra ad okot. Reméljük nem csak annyi lesz, hogy jó drágán eladják ugyan azt (és itt nem az ugyan azon van a hangsúly)
A térkép ránézésre a Realms-ban bevezetett moduláris táblát követi. Jobban megnézve a leírást itt nincs szó moduláris tábláról, mint amit a kép sugall, hanem 6 kétoldalas játéktábla adja a térképet.

A jéték paraméterei (2-5 fő, 10+ éves kortól) nem változnak. Konkrét kiadási dátum még nincs, de valószínű 2020 nyara.

Small World of Warcraft

Olvass tovább →